Jak uczyć dziecko zażywać lekarstwa?

Zmora rodziców – podanie lekarstwa dzieciom. Nie dziwi fakt, że maluch, zwłaszcza kiedy jest mrukliwy i chory, za bardzo nie wykazuje chęci do przyjmowania niesmacznych medykamentów. Niestety jednak, ciężko uświadomić kilkulatkowi, że dany specyfik musi zjeść czy tego chce czy nie. Najlepiej więc zastosować parę sprawdzonych trików, nie starając się walczyć ze szkrabem.

Prawie jak cukierek

Najlepiej podziałać na dziecięcą wyobraźnię. Jeżeli maluch ma przyjąć tabletkę, przedstawmy ją szkrabowi, jako przysmak – coś na wzór cukierka czy dropsa. Możemy także wykazać się większym sprytem i oszukać latorośl, że to jeden z jego przysmaków, wrzucając tabletkę między spożywane przez dzieciaka słodkości. Kiedy sięgnie po tabletkę a nie cukierka, od razu miejmy w pogotowiu szklankę z wodą czy herbatką do popicia leku.

Na zasadzie zabawy

Ponadto warto też zachęcić malucha do połknięcia pigułki poprzez zabawę. Weźmy sobie witaminę C czy kapsułkę magnezu, a dziecku dajmy jego lekarstwo. Najlepiej, żeby było to to samo – jak tabletka to i nasza, i dla dziecka. Następnie ustalmy zasady zabawy – wygrywa ten, kto bez grymasu na buzi szybko połknie tabletkę. By wyglądać bardziej przekonująco, możemy udawać, że lek, jaki połykamy nam wyjątkowo nie smakuje. Wtedy w dziecku rozbudzimy ambicję i chęć wygranej w zabawie, więc z pewnością nawet mimo nieprzyjemnego smaku szkrab szybko połknie tabletkę bez kłopotu. Takie podchwytliwe „przemycenie” lekarstwa jest o wiele lepsze niż toczenie batalii czy uświadamianie maluchowi na siłę, kiedy jeszcze tego nie jest w stanie zrozumieć, że lek ma mu pomoc.

Wybierajmy leki smakowe

Przy zwyczajnych przeziębieniach, wirusówkach, grypie czy infekcjach warto pomyśleć o stosownych lekarstwach, które będą oczywiście działały na dane problemy zdrowotne, ale z drugiej strony będą też przystępniejsze dla najmłodszych. Na rynku jest dzisiaj pełno takich medykamentów. Mogą to być smakowe tabletki do ssania, nawet żelki zamiast tradycyjnych pigułek, syropy smakowe czy zawiesiny oraz tabletki w postaci lizaków. Po taki lek maluch z pewnością sięgnie szybciej niż po standardową gorzką pigułkę.

Zdjęcia

Praktyczne porady - Fajne porady © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.