Sposoby na skuteczne oderwanie szkraba od komputera

W dobie Internetu znalezienie ciekawszego zajęcia niż granie na komputerze wydaje się dzisiaj mało prawdopodobne. Poza tym, nie ma co ukrywać, że jest to także bardzo wygodne zajęcie z perspektywy rodziców, którzy nie muszą szczególnie troszczyć się o swą pociechę, która może sama zająć się sobą, patrząc godzinami bez cienia znudzenia w szklany ekran monitora czy wodząc palcem po tablecie.

Niestety taka forma zabawy czy relaksu, bez względu na kategorię wiekową dziecka, nie jest za bardzo polecana. Wszystko powinno być w umiarze i dobrane w miarę rozsądnie. Oczywiście komputer nie jest złem wcielonym, od którego trzeba dziecko za wszelką cenę izolować, ale trzeba przyznać, że siedzenie non stop przed grami nie prowadzi do niczego dobrego. Odciągnąć pociechę od wpatrywania się w ekran można prosto i sprytnie.

Po pierwsze sport

Zafundujmy dziecku coś, co będzie go intrygowało na równi z komputerem. Najlepszy w tym przypadku jest zdrowy ruch – sport będący połączeniem tego, co jest przyjemne z tym, co jest pożyteczne. Nie chodzi o to, aby dziecko zmuszać do uprawiania wybranej dyscypliny, ale dać mu konkretny i jasny przekaz do zrozumienia, że aktywność fizyczna jest niezbędna w jego życiu i powinien poświęcać na nią swój wolny czas, a to co sobie wybierze pozostawmy już do jego decyzji. Nieważne czy będzie to taniec, kopanie piłki na boisku przed blokiem czy zajęcia koszykówki w szkole. Trening w każdym tego słowa znaczeniu ma ogromnie pozytywny wpływ na malucha. Z jednej strony dziecko jest zdrowe, bo i ruchliwe i wysportowane, a z drugiej nie jest agresywne, zbuntowane czy drażliwe, gdyż wszelkie negatywne emocje rozładowuje poprzez sport. Jeszcze inna kwestia to natomiast roztoczenie przed szkrabem wizji, że istnieje także inna metoda na zorganizowanie wolnego czasu niż siadanie przed komputer.

Po drugie limit

Komputer to nałóg, tak samo jak papierosy czy alkohol, i tak samo groźny w swych skutkach. Dziecko spędzające non stop czas przed ekranem monitora nie tylko jest znacznie słabsze intelektualnie, bo nie potrafi się koncentrować, myśląc wyłącznie o relaksie przed ulubioną grą, ale także o wiele bardziej agresywne. Zauważmy, że na grach komputerowych znajdują się nieprzypadkowo stosowne oznakowania, które przeważnie pokazują nam konkretnie, że dana gra przeznaczona jest do danej grupy wiekowej. Musimy na to zwrócić uwagę zanim nieodpowiednio wybrana gra wpłynie na naszego szkraba. Nie zapominajmy także o ustaleniu z dzieckiem określonego limitu czasowego. Musi takowy być i musimy go przestrzegać, aby nie doszło do sytuacji, że dziecko uzależni się od komputera, spędzając na nim maksimum swego wolnego czasu. Takie wyznaczenie limitów będzie skutecznym trikiem w pewnym sensie odciągającym malucha od notorycznego siedzenia przed ekranem.

 

Zdjęcia

Praktyczne porady - Fajne porady © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.