Praca bez doświadczenia

 

Nie masz żadnego doświadczenia, bo ledwo skończyłeś studia a już chciałbyś podjąć się jakiejś konkretnej pracy zarobkowej? Nie martw się, pusta rubryka w zakładce Kariera Twojego CV wcale nie musi Cię skreślać na każdym poważniejszym stanowisku. Nawet bez stosownej wiedzy czy wprawy w wykonywaniu danego rodzaju obowiązków, masz dużą szansę na uzyskanie wymarzonej posady, ale musisz się wykazać, prezentując wszelkie swoje plusy i atuty w nieco inny sposób niż ujmując je na papierze w dokumentach aplikacyjnych.

Jedną z kwestii, która ma niesamowicie ważne znaczenie jest nasze zaangażowanie. Optymistyczne podejście do życia, energiczność, intensywność i wysiłek wkładany w realizacje obowiązków wynikających z zatrudnienia na takich a nie innych warunkach bardzo często przesądzają o tym, że lepiej w oczach szefa wypada młodzik, który dopiero, co chłonie i zdobywa doświadczenie niż stary wyjadacz i spec w danej branży, działający w konkretnej dziedzinie od lat i mający przepełnione cv oraz pełny argumentów list motywacyjny. Warto zatem właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po to, aby wypaść idealnie w oczach rekrutującej nas osoby. Pokażmy, że mimo braku doświadczenia, jesteśmy żadni wiedzy, a studia ze względu na to, że studiowaliśmy dziennie na dość trudnym kierunku, wymagającym poświecenia, czasu i nauki, absorbowały nas do tego stopnia, że nie było w ogóle mowy o wyszukaniu sobie pracy. Cenny jest także argument, że chcemy rozwijać się krok po kroku – najpierw teoria zdobywana przez tok paroletnich studiów, a dopiero później następny etap w postaci gromadzenia doświadczenia.

Jeszcze jedna kwestia, z jaką także bez wątpienia wypadniemy pozytywnie w oczach przesłuchującego nas to aspekt gruntowności samodoskonalenia się - warto skorzystać z ofert wyszukiwarki szkoleń. Zamiast robić coś po przysłowiowych łebkach, lepiej jest zacząć daną kwestię i zakończyć ją solidnie, a dopiero później zabierać się za kolejną kwestię. Dobrymi chęciami jest przecież piekło usłane, dlatego też porywanie się z motyką na Słońce często kompletnie nie wychodzi. Człowiek uczy się latami, więc powinniśmy nie zabierać się za kilka rzeczy naraz, ale po kolei realizować każdy punkt naszej kariery – krok po kroku. Tylko wtedy będziemy mogli maksymalnie zaangażować się w każdy z wykonywanych elementów – czy to w naukę na studiach czy tez w pracę zawodową. 

Jeżeli natomiast ubiegamy się o pracę na danym stanowisku, ale nie posiadamy doświadczenia wyższego, także nie powinniśmy się obawiać o to, że zostaniemy skreśleni przez szefa. Przecież, jeżeli praca jest taka, iż nie wymaga ściśle wyuczonych konkretnych umiejętności czy pozwoleń, licencji i certyfikatów lub dyplomów, każdy jest w stanie przy odrobinie chęci wykazać się zaangażowaniem i realizować dane obowiązki należycie. Wszystko to jedynie kwestia wyćwiczenia tego, co mamy robić oraz zwrócenia uwagę na to, że nie od razu Rzym zbudowano, więc nie trzeba się zniechęcać, ale przede wszystkim kierować determinacja, być stanowczym i sumiennym.

Doświadczenie przychodzi z czasem, nie od razu. Na rozmowie kwalifikacyjnej warto natomiast zaznaczyć, że nie mamy studiów, ale zrezygnowaliśmy z nauki na wyższym szczeblu kształcenia tylko dlatego, że doświadczenie jest dla nas znacznie bardziej cenne, a zatem wolimy szlifować swoje praktyczne umiejętności niż ograniczać się do teorii i startować jak inni rówieśnicy, którzy studia rozpoczęli, parę dobrych lat później. W końcu im szybciej zaczynamy robić karierę, tym szybciej zbierany wartościowe doświadczenie, jakie pozostaje na naszym koncie i jest bezcenne. Na studia możemy pójść natomiast zawsze – niezależnie od wieku czy sytuacji zawodowej.

Jeszcze jedna kwestia, na jaką trzeba także zwrócić uwagę to to, co mamy już dotychczas. Nigdy nie jest tak, że mamy kompletnie puste CV i całkowity brak argumentów, jakie przemawiałyby na nasza korzyść w liście motywacyjnym. Zawsze mamy jakieś plusy, które możemy wyciągnąć na wierzch, jako nasze atuty. Wspomnieć należy chociażby o pracy dorywczej, jaką wykonywaliśmy i to czasem przyda się ta wzmianka nawet wtedy, kiedy charakter tamtej pracy tymczasowej a to, co chcielibyśmy robić teraz to dwie zupełnie inne sprawy. Warto o tym powiedzieć chociażby po to, aby pokazać, że to nie jest tak jak często się wydaje rekrutującym mającym do czynienia z osobami kompletnie niedoświadczonymi. Otóż panuje stereotyp, że to wieczni studenci czy też rozkapryszone dzieci, które utrzymują rodzice z czystej wygody i przyzwyczajenia do nic nie robienia. W gruncie rzeczy nawet dorywcza praca może przedstawić nas, jako ludzi zaangażowanych, pracowitych, odpowiedzialnych.

Istotne jest też wymienienie wszelkich bezpłatnych form pracy, jakie udało nam się do tej pory wykonać. Może to być praktyka wynikająca z toku realizowanych studiów czy nawet wolontariat,coś, na co chodziliśmy z własnej, nieprzymuszonej woli prezentuje nas jako ludzi, dla których liczą się nie tylko pieniądze, jakie zarobimy, ale przede wszystkim własny rozwój. Nie zapominajmy także o podkreśleniu swoich atutów w postaci chociażby pozytywnych cech charakteru typu zorganizowanie, determinacja w dążeniu do celu, zdolności komunikacyjne i przywódcze. Wyszczególnijmy zdolności i posiadane certyfikaty oraz zrobione kursy – obsługi komputera, języka obcego czy specjalistyczne szkolenia w danej branży.

Praktyczne porady - Fajne porady © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.