Jak założyć sklep internetowy?

Założenie sklepu internetowego to w dzisiejszych czasach praktycznie podstawa, jeżeli chodzi o utrzymanie się na rynku wśród tak szerokiej konkurencji. Popularnością cieszą się przeróżne serwisy, jakie proponują zarówno sprzedaż standardową, to jest za pośrednictwem placówki, jak także oferują możliwość zamówienia potrzebnych produktów wszelkiego rodzaju poprzez sieć. Założenie sklepu może być zatem o wiele bardziej opłacalne niż utrzymywanie placówki w formie klasycznej.

Pomysł na sklep

Zanim jednakże przystąpimy do jakichkolwiek działań, konieczne okazuje się gruntowne przemyślenie kilku niezwykle ważnych aspektów takich jak pomysł na sklep, rodzaj dystrybuowanych za jego pośrednictwem towarów, regulamin, jaki ma obowiązywać, grupę targetową, oprogramowanie, jakie zastosujemy, hosting, jaki wybierzemy, domenę i wiele innych. Nie obejdzie się też bez zatroszczenia się o kwestie prawne – formalności jest w tym przypadku wiele, ale gdybyśmy chcieli uruchomić zwykły sklep stacjonarny byłoby przecież podobnie. Niezbędnym elementem jest też uproszczony biznesplan.

Przyjrzyjmy się nieco szerzej idei. Pomysł powinien się ściśle wiązać z branżą, w zakresie której chcemy działać oraz typem asortymentu, jaki zamierzamy proponować naszym klientom. Warto pomyśleć o szczególikach już na samym początku, a mianowicie przykładowo samo określenie się, że chce się sprzedawać środki kosmetyczne nic nie wnosi. Musimy ująć w przygotowywanym biznesplanie, jakie konkretnie i na co się nastawiamy – czy na trafienie w grupę dojrzałych, czy nastolatków, czy pań w wieku średnim, czy kobiet, czy mężczyzn czy obojga, a może dzieci? Sprawdźmy także konkurencję. Może się okazać tak silna, że nasz interes nie będzie miał szans na zaistnienie, bądź kapitał, jaki posiadamy na ten cel nie będzie wystarczający do tego, abyśmy mogli swobodnie rozwinąć działalność do takiego stopnia, co sklepy internetowe, z jakimi rywalizujemy o konsumenta.

Analiza ofert dostawców

Równie ważnym czynnikiem jest także gruntowne przeanalizowanie ofert dostawców. Musimy się rozejrzeć na rynku i dokładnie stwierdzić czy biznes prowadzony w obranym początkowo przez nas kierunku ma głębszy sens. Propozycje dostawców bez problemu da się wyszukać za pośrednictwem GoldenLine.pl czy chociażby Google. Dodatkowo możemy przeszperać fora internetowe i specjalistyczne blogi, a na jakieś oferty bez wątpienia natrafimy. Jeżeli to nasz pierwszy biznes, bądź w danej branży jeszcze się nie wykazywaliśmy i nie mamy o niej zielonego pojęcia, dobrze byłoby nie porywać się z motyką na Słońce i co za tym idzie nie decydować się na dowolną propozycję, jaka tylko nam się trafi, ale porównać oferty i dobrać takiego dostawcę, który będzie solidny i zgodny z naszym zapotrzebowaniem. Wiele osób na samym początku prowadzenia sklepu internetowego nie ma jednakże odpowiedniego kapitału na to, aby móc nawiązać od razu długotrwałą współpracę z dostawcą. Lepszym wariantem będzie po prostu zaopatrywanie się w stosunkowo tanich hurtowniach. Istnieją takie placówki, które wysyłają produkt wprost do klienta, a całość usługi określa się mianem dropshipping.

Działalność gospodarcza

Następny etap to działalność gospodarcza, którą musimy założyć. Chodzi o uregulowanie wszelkich kwestii prawnych oraz księgowych. Generalnie formalności są zbliżone czy to przy dystrybucji standardowej czy też wirtualnej. By jednak mieć gwarancję, iż działamy legalnie i zgodnie z obowiązującymi zasadami prawnymi, potrzebne okazuje się wyrobienie numeru NIP, REGON, założenie konta firmowego i ustanowienie siedziby placówki. Oczywiście detali na ten temat jest cała masa i nie będziemy się o tym rozpisywać szerzej, bo nie to jest w tym artykule tematem przewodnim.

Wybór oprogramowania, hostingu i domeny do sklepu internetowego

Bardzo istotny jest właściwy wybór hostingu oraz domeny. Wraz z oprogramowaniem sklepu internetowego stanowią one najważniejsze elementy. Co do ostatniego z wyżej wymienionych, to jest oprogramowania, możliwości jest sporo. Można wybrać wariant w pakiecie, gdzie jest już wliczone utrzymanie i wiążące się z tym koszty, skorzystać z darmowego oprogramowania sklepu internetowego, kupić samo oprogramowanie bez utrzymania sklepu czy zamówić oprogramowanie indywidualne. W zależności od tego, na co dokładnie się zdecydujemy, wyróżnia się rozmaite koszty wiążące się z tą inwestycją. 

Zdjęcia

Praktyczne porady - Fajne porady © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.