Banany - dlaczego należy je jeść?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

O bananach mówi się, że są jednym z najbardziej kalorycznych owoców zaraz po awokado i faktycznie stanowią potężną bombę witaminową, ale przekłada się to na ogromny, pozytywny zastrzyk energii, jaki jesteśmy w stanie w ten sposób zafundować swemu organizmowi. Badania pokazują, że zjedzenie jedynie dwóch bananów pozwala na trenowanie przez blisko 1,5 godziny bez dłuższych przerw!

 

Niestety jednak trzeba pamiętać, ze z tego samego powodu te cytrusy są o wiele bardziej tuczące niż wszystkie inne owoce. Nie ma co jednak od nich stronić, gdyż poza solidnym kopem energetycznym mają także sporo cennych właściwości zdrowotnych. Po pierwsze stwarzają tarczę ochronną dla większości chorób i infekcji. Warto je włączyć do stałego jadłospisu, gdyż pomagają zwalczyć lub w ogóle nie dopuścić do pojawienia się depresji. Tego dowiedli naukowcy przeprowadzający badania w Stanach Zjednoczonych. Wyniki były w tym przypadku jednoznaczne, bowiem spore grono ludzi czuło się znacznie lepiej, będąc w o wiele lepszym humorze niż przed spożyciem owocu. Wynika to z zawartości w bananach swego rodzaju białka zwanego tryptofanem, który ma na celu wyzwalanie hormonu szczęścia w postaci serotoniny. To poprawia nastrój oraz sprawia, że człowiek wydaje się być bardziej szczęśliwy. Banany powinny być nielekceważone w dietach kobiet, gdyż te frukty są pomocne w zniesieniu tak zwanego PMS. Regulują też poziom glukozy we krwi oraz likwidują niedokrwistość. Zawierają także spore ilości witaminy B6 oraz żelaza. Stymulują produkcję hemoglobiny. Co więcej, są świetnym wspomagaczem w wcale z wysokim ciśnieniem. Zmniejszają przypadki wystąpienia u osób stale je spożywających udarów mózgu.

 

Nie ma także od dawien dawna żadnych wątpliwości co do tego, że dzięki bananom można wytężyć umysł i zwiększyć koncentrację, stąd owoce te są przede wszystkim polecane tym, którzy nastawieni są na wyczerpujący wysiłek intelektualny. Najlepiej, aby nie utyć, ale zasilić szare komórki, spożyć banany w porach śniadaniowych i obiadowych. Większe skupienie i poprawa pamięci są natomiast możliwe dzięki sporej ilości potasu w nich zawartego. Jeszcze jedna kwestia to ogrom błonnika w tego typu cytrusach. To pozwala zatem na przyspieszenie przemiany materii poprzez ustabilizowanie i normowanie działania jelit. Jest to skuteczny sposób na zlikwidowanie zaparć bez konieczności faszerowania się rozmaitymi środkami farmaceutycznymi.

 

Co ciekawe banany rewelacyjnie działają na kaca. Zalecane jest zatem wypicie na pusty żołądek koktajl mleczny na bazie bananów, dosłodzony miodem. W ten sposób we krwi podwyższy się poziom cukru i przywrócona zostanie naturalna praca żołądka. Organizm będzie dzięki mleku i miksie bananowemu „wyciszony” i ukojony oraz dobrze nawodniony, wręcz nawilżony. Banany są też świetne na poranne mdłości, stad zaleca się je do spożywania regularnego paniom w ciąży, ale nie tylko. Identycznie u osób ze skłonnościami do występowania problemów gastrycznych typu zgaga. Banany, mając właściwości zobojętnienia kwasu, mogą stłumić zgagę już w samym zarodku. To będzie na pewno duża ulga dla przełyku.

 

Banany są owocami zalecamy także dla chorujących na rozmaite schorzenia układu nerwowego. Posiadają bowiem całą masę przeróżnych witamin z grupy B. Tym samym uspokajają skołatane nerwy. Redukują stres, stąd polecane są na drugie śniadanie u ludzi pracujących. Są rewelacyjną alternatywą wobec także redukującej napięcie czekolady a z pewnością są zdrowsze i o wiele bardziej pożywne. Jeszcze jednak kwestia to sytość bananów. Owszem, są one kaloryczne, ale także zapychają na dłuższy czas. Dobrze jest je zatem uwzględniać w naszej codziennej diecie, aby ograniczyć uczucie głodu towarzyszące nam w ciągu dnia. Zrezygnujmy jednakże z jedzenia bananów wieczorem.

Na koniec jeszcze wzmianka o działaniu bananów na zaburzenia jelitowe oraz wrzody. Są one miękkie, więc nie podrażniają jelit i żołądka, stąd warto je spożywać regularnie, cierpiąc na wyżej wspomniane dolegliwości. Ponadto neutralizują także kwasowość.

 

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Praktyczne porady - Fajne porady © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.