Kasza jaglana - właściwości

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Produkt żywnościowy, który znamy od dawien dawna. Bardzo pożywny, pełen wartościowych substancji i składników, które okazują się niesamowicie cenne dla naszego organizmu. Kasza niestety jest obecnie niedoceniana i wiele osób zastępuje ją ryżem białym czy co gorsze makaronem. Za szczególnie odżywczy gatunek uznaje się kaszę jaglaną. Dlaczego akurat ta odmiana? Spójrz poniżej.

 

Jest to świetny dodatek do dań słodkich oraz słonych. Wykazuje działanie lecznicze. Ma pełno witamin i cennych dla naszego organizmu składników mineralnych. To najstarsza odmiana kaszy, jaka w ogóle istnieje i jest uprawiana. Pochodzi z nasion prosa. Pierwsze jej gatunki pochodzą już z epoki neolitu. Ze względu na to, że nie posiada wyjątkowo dużo skrobi, jest zalecana osobom z cukrzycą, dbającym o linię czy z nadwagą i chorobami serca. Stanowi rewelacyjną alternatywę wobec oblanych masłem ziemniaków. Jest porównywalna z kaszą gryczaną. Posiada sporo przyswajalnego białka. Odznacza się witaminami z grypy B, w tym B1, B2, czyli ryboflawiny oraz B6, czyli pirydoksyny. Co więcej, to także źródło miedzi i żelaza. Nie ma w sobie glutenu, zatem nie powoduje uczuleń i alergii. Jest lekkostrawna. Zalecana do spożywania osobom cierpiącym na celiakię i muszącym stosować dietę bezglutenową. Jest strzałem w dziesiątkę w sferze zwalczania niedokrwistości. Posiada rozmaite właściwości antywirusowe. Łagodzi w znaczący sposób stan zapalny błon śluzowych. Dzieje się tak poprzez wysuszenie nadmiaru wydzieliny. Jest to znakomity sposób na katar.

 

Kasza jaglana ma również dużo dobrych właściwości dla urody, ponieważ zawiera krzemionkę, która ma zbawienny wpływ na kondycję skóry, paznokci i włosów. Tym samym pełni istotną rolę w mineralizacji kości, bowiem nie dopuszcza do ich odwapnienia. Co więcej, jest to bogate źródło dużej ilości witamin E. Nie brakuje kaszy także lecytyny znakomicie wpływającej na pamięć oraz koncentrację. Normuje poziom cholesterolu we krwi a także zwiększa pracę mózgu. Nie jest kaloryczna.

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Praktyczne porady - Fajne porady © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.