Jak zaoszczędzić na bilecie lotniczym?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Planując wyjazd zagranicę, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty wiążące się z samym dojazdem do naszego punktu docelowego. Istotne jest to, aby nie przepłacić na biletach lotniczych, co niestety często się zdarza wśród pasażerów zostawiających rezerwację rejsów na ostatni moment.

Im szybciej, tym korzystniej

Prawda jest taka, że czas ma ogromne znaczenie. Jeżeli zdecydujemy się na organizację wczasów z odpowiednim wyprzedzeniem, nie powinniśmy spłukiwać się do suchej nitki, bowiem im wcześniejsza rezerwacja, tym lepsza szansa na zaoszczędzenie sporej kwoty. Nie powinien w związku z tym dziwić fakt, że pasażerowie bookują bilety nawet kilka miesięcy przed planowanym terminem wylotu. W konsekwencji tego możemy dolecieć do wybranego miejsca nawet za symbolicznych kilkadziesiąt złotych.

Poluj na promocje

Niekiedy przewoźnicy decydują się na zachęcenie pasażerów do skorzystania z proponowanych przez nich usług poprzez wprowadzenie akcji rabatowych. Mogą to być upusty od cen standardowy jak także działania w stylu happy hour, czyli wydzielone w trakcie dobry przedziały czasowe, kiedy to bilety na podróż samolotem w danym kierunku można nabyć nawet za złotówkę! Niestety jednak upolowanie jakiejś promocji wymaga sporego nakładu czasowego na to, by non stop śledzić, co się dzieje i czy czasem nie ma obniżki cen, której wyczekujemy.

Porównywarka cen

Rozważny podróżny nie musi wcale paść ofiarą zbyt wygórowanej marży doliczanej do ceny biletów lotniczych. W Internecie dostępne są porównywarki, dzięki którym można sprawdzić ceny należne za poszczególne bilety proponowane w tym samym, wybranym przez nas kierunku lotu, ale przez innych przewoźników. Jest to z jednej strony bardzo wygodne, bo wystarczy rozsiąść się przed komputerem i parę razy kliknąć myszką, z a drugiej zawsze aktualne. Kolejna kwestia to komfort i sprawność wyszukiwania interesujących nas rejsów. Nie ma, co ukrywać, że chodzenie po biurach podróży jest męczące i wymaga czasu. Tu koszt biletów jest podany od razu i to w dodatku można wybrać sobie opcje wyszukiwania pod względem najtańszych biletów, a także w wybrane miejsca bądź zaznaczyć rejsy jedynie wybranych przez nas przewoźników. Poza tym warto tez wyszczególnić specjalne wyszukiwarki tanich połączeń, które działają podobnie do standardowych porównywarek cen, ale różnica tkwi między nimi w tym, iż wyszukiwarki wspomniane powyżej dotyczą tylko lotów najtańszych, po obniżkach czy opcji last minute.

Zrezygnuj z wygód

Często redukcja kosztów związanych z transportem do miejsca docelowego wiąże się z jednoczesną rezygnacją z wygód. Rozumie się przez to przede wszystkim fakt, iż na chwilę obecną płaci się sporo za komfort. Koszty są wygórowane zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy lecieć bez przesiadek, bezpośrednio z lotniska na lotnisko, gdy zamierzamy wziąć ze sobą więcej bagaży czy też, gdy interesuje nas przylot na centralny port lotniczy w danym kraju. Jeżeli jednak wydłużony czas lotu nie jest dla nas przeszkodą, a bez kanapek rozdawanych w trakcie podróży jesteśmy w stanie się obejść, nic nie stoi na przeszkodzie w tym, aby zarezerwować tańsze bilety, ale i na mniej wygodny rejs. Cena jest mniejsza także wtedy, kiedy wybieramy opcję z przesiadkami. Niekiedy łączy się to z koniecznością przesiadywania na lotniskach między jednym a drugim samolotem nawet kilka godzin. Oszczędności tak poczynione mogą być jednakże naprawdę spore.

Poza sezonem

Wyprawa poza sezonem może być w praktyce nawet dwukrotnie tańsza niż w okresie szczytowym. Jako sezon wzmożonego ruchu pasażerskiego rozumie się zwłaszcza okres wakacji. Ponadto ceny znacząco skaczą w górę także wtedy, kiedy zbliżają się święta. Jeżeli marzy nam się solidny wypoczynek zagranicą, ale nie mamy na podróż wystarczającej kwoty, warto rozważyć przeniesienie urlopu na trochę późniejszy czas – może to być przykładowo sezon poświąteczny, czy nawet któryś weekend wiosenny. Dobre ceny obowiązują również w okresie jesiennym. Zagranicą pogoda dopisuje, więc nie jesteśmy w żaden sposób stratni. Ponadto nie ma co ukrywać, że poza sezonem łatwiej o opcję last minute, która kosztuje faktycznie po kilkaset złotych a nie parę tysięcy złotych.

 

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Praktyczne porady - Fajne porady © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.