Wybór namiotu - na co popatrzeć?

Kiedy udajesz się na wyjazd pod namiot, warto wybrać solidny sprzęt, który pozwoli Ci przed wszystkim na to, żeby wypocząć w komfortowych warunkach. Na rynku znajduje się cała masa rozmaitych namiotów, które odznaczają się przede wszystkim rozmaitymi parametrami technicznymi, odmienną ceną czy też zróżnicowaną konstrukcją. W poniższych fragmentach przedstawimy kilka nadrzędnych czynników przesądzających o tym, który rodzaj namiotów jest warty zakupu.
Nie jest ważne, gdzie dokładnie biwakujemy – czy nad jeziorem, nad rzeką czy w górach. W każdym przypadku liczy się posiadanie solidnego ekwipunku. Namiot musi być naszym schronieniem w każdych warunkach – tak, gdy na zewnątrz jest pięknie i słonecznie, jak i w sytuacji, kiedy pada deszcz czy zastanie nas burza. W związku z tym, najistotniejsza jest konstrukcja. Musi ona być stabilna, przewiewna, wytrzymała i trwała, ale zarazem bardzo łatwa do zamontowania i rozkładania. Namioty dzieli się na trzy podstawowe rodzaje takie jak namioty tunelowe, igloo oraz chatki. Namioty chatki są dużo bardziej praktyczne, ponieważ ich stabilność jest nieduża w porównaniu z innymi rodzajami, a także są dość skomplikowane i ciężkie w rozłożeniu. Poza tym, trzeba przy takich namiotach sporo śledzi, by móc je odpowiednio rozstawić. Walorem chatek okazuje się natomiast spora ilość przestrzeni. To znakomity wybór na wypady rodzinne. Namioty tunelowe natomiast wiążą się z atutem w postaci świetnej wentylacji. Wyróżnia je też dość nieduża waga. Co więcej, nie są trudne do rozstawienia. Stabilność takich namiotów zależy z kolei od kierunku wiania wiatru. Stwierdzić należy, że stabilność podłużna jest dobra, lecz gorzej z poprzeczną, która nie jest już tak zadowalająca. Namiot tego typu wybierany jest zwłaszcza na dłuższe wypady. Obecnie chyba najbardziej popularne i najszerzej rozpowszechnione okazują się namioty igloo. Zainteresowanie akurat tymi rodzajami namiotów wynika zwłaszcza z faktu, iż są one pod względem konstrukcyjnym łatwe do rozstawienia. Dobra jest też ich stabilność. Przeważnie dostępne są igloo jednopałąkowe oraz dwupałąkowe, a więc jednomasztowe i dwumasztowe. To pierwsze wymaga użycia śledzi, to drugie natomiast nie, gdyż stelaż jest mocowany do tropiku, a to pozwala na przyspieszenie procesu rozkładania. Niestety jednak w porównaniu z innymi namiotami, ten rodzaj wyróżnia się niedużą wolną przestrzenią. Jest to natomiast doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają podczas podróży żadnego transportu, a namiot muszą nosić na plecach.
Wielkość namiotu to już kwestia indywidualna, ale nie zapominajmy, że najważniejsze jest to, aby czuć się w namiocie wygodnie. Lepiej czasem zdecydować się na nieco większe wymiary, aby nie żałować, że nie mamy się gdzie wyciągnąć czy swobodnie rozłożyć. Nie przesadzajmy jednak też w drugą stronę – im większy namiot, tym okazuje się cięższy, a jeżeli nie dysponujemy autem, nie ma co ukrywać, że nie ma sensu tego nosić ze sobą w każde miejsce, do którego się udamy. Równie ważnym czynnikiem jest nieprzemakalność tropika. Ten parametr jest podawany, jako wielkość słupa wody, którą może wytrzymać 10 centymetrów kwadratowych namiotu. Wartość minimalna wynosi tu 1500 mm. Niezależnie jednak od warunków pogodowych, na pewno posłuży nam namiot z tropikiem o wytrzymałości większej niż 1500 mm. Dla porównania, na rynku są nawet namioty o nieprzemakalności szacowanej na 5000 mm.
Wybierając namiot, nie można pominąć także kwestii doboru artykułu pod względem dobrego stelażu. Stelaż zazwyczaj jest wykonywany albo z włókna szklanego, albo z aluminium. Ten pierwszy na pewno zniechęci nas do siebie dość wysoką ceną, ale wygórowany koszt wynika przede wszystkim z faktu, iż jest to stelaż dużo lżejszy niż ten aluminiowy. Do każdego namiotu można dobrać również dodatkowe akcesoria, a więc wyposażenie dodatkowe. Wtedy nie ma problemu z tym, aby szybko i sprawnie namiot rozłożyć, zdemontować i spakować. Bajerem, który ostatnimi czasy sprzedaje się dobrze na rynku jest wariant namiotu wyposażony w charakterystyczną półkę pod sufitem, na której kładzie się latarkę. Jest to świetny sposób z jednej strony na oświetlenie wnętrza, a z drugiej również szansa na to, aby odpędzić złodzieja.